poniedziałek, 15 lutego 2016

Jak pokonać stres przed egzaminem?

     Bez względu na to, czy lubimy się uczyć czy też nie, prędzej czy później pojawią się egzaminy, a wraz z nimi - stres.
W sytuacji stresowej każdy z nas reaguje inaczej. Czasami może to być atak paniki, niepohamowany śmiech lub nawet agresja. Aby zrozumieć to zjawisko, należy najpierw uświadomić sobie procesy jakie zachodzą w naszym organizmie w sytuacji stresowej. Nasz organizm może zareagować na dwa różne sposoby: walczyć lub uciekać.

Organizm sam produkuje zwiększoną ilość kortyzolu, adrenaliny   i noradrenaliny (hormonów stresu) mobilizując się w ten sposób do  radzenia sobie w trudnej sytuacji. Krótkotrwałe działanie hormonów stresu nie niesie za sobą szkody dla zdrowia, wręcz przeciwnie- jest bardzo korzystne. Jednak przedłużający się stres i tym samym ciągłe działanie tychże hormonów może doprowadzić do rozwoju różnych chorób min. chorób układu krążenia (nadciśnienia tętniczego i arytmii) lub otyłości.
    Większość z nas  odkłada obowiązki na później. Kiedy rozpoczynają się egzaminy ogarnia nas stres, a w głowie pojawiają się katastroficzne wizje. Jedni z nas odczuwają paraliżujący lęk 
i zaczynają panikować, inni czują się przytłoczeni  do tego stopnia, że ogarnia ich poczucie niemocy, a jeszcze inni nie wierzą we własne możliwości- mimo świetnego przygotowania. W konsekwencji pojawiający się stres może być tak silny, że faktycznie może negatywnie wpłynąć na sam proces przygotowań, a w ostateczności na sam wynik. 
Cudów nie ma, aby osiągnąć jak najlepszy wynik- potrzebna jest wiedza. Aby skuteczniej się uczyć musimy nauczyć się trwałego zapamiętywania a nie tylko "zakuwania". Istnieje wiele technik, dzięki którym uczenie się przebiega sprawniej. Każdy z nas preferuje inny styl uczenia się, który wynika  
z preferencji półkuli, preferencji kanału przekazu (wzrok, słuch, dotyk, ruch) oraz typu uzdolnień. Ucząc się sporządź harmonogram powtórek, wypisz przedmioty, z których musisz się przygotować, 
a następnie każdy dzień nauki podziel na osobne sesje. Przeznacz więcej czasu na naukę przedmiotów, które uważasz za trudne, planuj ich opracowywanie w czasie, w którym jesteś najbardziej wypoczęty. Pod koniec każdego dnia zorganizuj sobie czas, na powtórzenie materiału. Aby dobrze przyswoić materiał czytaj swoje notatki, zakreślaj najważniejsze fakty, które musisz znać, swoimi słowami przedstawiaj na głos wcześniej wyuczony materiał, przeczytaj ponownie przerobiony rozdział, w celu upewnienia się, że zawarte w nim informacje zostały przez Ciebie dobrze zapamiętane. Czasami może Ci się zdarzyć chwilowa „ utrata pamięci”- to dość powszechny symptom zdenerwowania. Jeśli uda Ci się opanować nerwy, informacje same do Ciebie wrócą. 
W sytuacji, w której naprawdę nie możesz sobie niczego przypomnieć, postaraj się „zobrazować” sobie informacje, których potrzebujesz, wizualizuj książki tak jakbyś oglądał film, usiłując przypomnieć sobie jakąś teorię lub równanie, „przeglądaj ” w wyobraźni dane z nimi związane.
Posiadając nawet ogrom wiedzy nie będziemy w stanie osiągnąć sukcesu, jeśli działający stres będzie zbyt silny, a co za tym idzie destrukcyjny. Wówczas zamiast energii motywującej nas do działania, będziemy odczuwali negatywny wpływ na nasz organizm, np. nerwowość, niepokój, rozdrażnienie, zmęczenie, bóle głowy, trudności z koncentracją i zapamiętywaniem, a nawet problemy ze snem czy zaburzenia odżywiania.
Jak widzicie nauka i zdawanie egzaminów w stanie ogromnego stresu jest bardzo trudne, ponieważ wysokie napięcie obniża efektywność działania. Dlatego bardzo ważne jest, aby umiejętnie radzić sobie ze zbyt dużym stresem przedegzaminacyjnym. Jednym z taki sposobów są ćwiczenia oddechowe mające na celu zmniejszenia napięcia i niepokoju.

Oddychanie przeponowe:


Zamknij oczy. Prawą dłoń połóż na brzuchu, lewą pośrodku klatki piersiowej. Wykonaj głęboki wdech nosem i zatrzymaj powietrze w płucach z wypiętym brzuchem. Wykonaj wydech przez usta 
i pozwól aby brzuch wrócił do pozycji wyjściowej. Jeśli zauważysz, że unosi się brzuch- oddychasz przeponowo, jeśli klatka piersiowa- klatką piersiową. Aby zmienić sposób oddychania możesz wykonać jeden lub dwa pełne wydechy, które wypchną powietrze z dolnej części płuc, co wytworzy próżnię, która wymusi głęboki, przeponowy wdech. Oddech powinien być spokojny, równomierny
 i głęboki.

Oddychanie rozluźniające (uwalniające napięcie):
Usiądź w wygodnej pozycji (nie krzyżuj nóg i rąk). Wykonaj głęboki wdech (wykorzystując przeponę) i zatrzymaj na chwilę powietrze. Wykonaj wydech (w myślach licząc każdy wydech- i tak do 4-5). Całe ćwiczenie wykonuj około 5- 10 min.).

Przyczyną stresu mogą być również nieprzespane noce z powodu nauki, długiego przesiadywania przy komputerze lub telewizorze. Na kłopoty ze snem może wpływać również stres przedegzaminacyjny. Krótko mówiąc brak snu może spowodować stres a stres zaburzenia snu. Dlatego przede wszystkim powinniście zadbać o dostateczną ilość snu (przed snem dobrze jest wywietrzyć pokój, zadbać o to aby wszystko było wyłączone tzn. telewizor, radio, komputer czy telefon- jest to czas kiedy nasz organizm odpoczywa i regeneruje się ). Dobrze jest też wyobrazić sobie coś przyjemnego, wówczas nasze myśli zostają „przerzucone” na inny tor i nie skupiają się wokół egzaminu lub uporczywej myśli o samym zaśnięciu. W przeddzień egzaminu pójdź na spacer, posłuchaj relaksującej Cię muzyki. Aby uniknąć niepotrzebnego pośpiechu przygotuj ubrania, legitymację szkolną, przybory tj. długopis z czarnym tuszem (najlepiej dwa;). W dniu w którym zdajesz egzamin wstań odpowiednio wcześnie, spokojnie zjedz śniadanie aby dostarczyć naszemu organizmowi energii. 
Sprawą fundamentalną jest unikanie martwienia się na zapas po napisanym egzaminie. Napisałeś już egzamin, nic więcej nie da się zrobić- przestań więc zadręczać się tym, że coś Ci nie poszło. Nie wdawaj się z przyjaciółmi w poegzaminacyjne analizy pytań, nie debatuj na temat wyniku. Po egzaminie powinieneś zafundować sobie zasłużony popołudniowy wypoczynek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz